Archive for year 2023

Predmet ovog javnog konkursa je dodjela bespovratnih finansijskih sredstava u okviru Paketa budžetske podrške Evropske unije za ublažavanje negativnih posljedica energetske krize i podsticanja energetske tranzicije u vidu bespovratne pomoći ranjivim domaćinstvima i privredi na Zapadnom Balkanu. Na ova sredstva u pripadajućem iznosu, Republika Srpska je ostvarila pravo usvajanjem Akcionog plana od strane Vijeća ministara […]
Rate this item
(0 votes)

Predmet ovog javnog konkursa je dodjela bespovratnih finansijskih sredstava u okviru Paketa budžetske podrške Evropske unije za ublažavanje negativnih posljedica energetske krize i podsticanja energetske tranzicije u vidu bespovratne pomoći ranjivim domaćinstvima i privredi na Zapadnom Balkanu.

Na ova sredstva u pripadajućem iznosu, Republika Srpska je ostvarila pravo usvajanjem Akcionog plana od strane Vijeća ministara BiH.

Prihvatljivi su projekti rekonstrukcije, renoviranja, smanjenja potrošnje energije, te projekti kojima se doprinosi povećanju korišćenja obnovljivih izvora energije, kao mjere energetske efikasnosti.

Sredstva su namijenjena ulaganju u realizaciju projekata iz oblasti energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije kao mjera energetske efikasnosti u stambenim objektima, a koji se odnose na povećanja energetske efikasnosti u postojećim stambenim objektima u vlasništvu ili suvlasništvu – privatni stanovi i kuće kao i u mikro, malim i srednjim preduzećima.

Predmet prijave na ovaj konkurs ne mogu biti stambeni objekti koji su namijenjeni za dalju prodaju u periodu od najmanje 3 godine.

Prihvatljivi su projekti rekonstrukcije, renoviranja, smanjenja potrošnje energije, te projekti kojima se doprinosi povećanju korišćenja obnovljivih izvora energije, kao mjere energetske efikasnosti.

Izvor: Fond za zaštitu životne sredine 

Read More
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da je Vlada na današnjoj sjednici odlučila da najniža plata u Srpskoj za 2024. godinu iznosi 900 KM. Egić je naveo da je Vlada takvu odluku donijela nakon što sindikat i poslodavci Srpske nisu postigli dogovor o najnižoj plati u Srpskoj. “Na sjednicama Ekonomsko-socijalnog […]
Rate this item
(0 votes)

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da je Vlada na današnjoj sjednici odlučila da najniža plata u Srpskoj za 2024. godinu iznosi 900 KM.

Egić je naveo da je Vlada takvu odluku donijela nakon što sindikat i poslodavci Srpske nisu postigli dogovor o najnižoj plati u Srpskoj.

“Na sjednicama Ekonomsko-socijalnog savjeta nije se mogao postići dogovor o najnižoj plati”, rekao je Egić novinarima nakon sjednice Vlade.

Egić je naveo da je cilj Vlade povećavanje standarda radnika i suzbijanje sive ekonomije, te je i u skladu s tim odlučeno o najnižoj plati.

Premijer Radovan Višković, ranije je izjavio da minimalac neće biti 1.050 KM, ali ni 750, kao što se spominjalo prethodnih dana.

Više detalja: https://vladars.rs/sr-SP-Cyrl/Vlada/media/vijesti/Pages/51.sjednica_2023.aspx

 

Read More
Mala i srednja preduzeća (MSP) imaju glavnu ulogu i značaj u ekonomiji svake zemlje, te su ključni izvor njenog rasta. U današnjem ekonomskom sistemu MSP se definišu kao snaga koja može imati najveći uticaj na dalje unapređenje ekonomske strukture. Istovremeno, nijedna ekonomija nije dugoročno održiva bez inovacija, tako da inovativne politike treba da budu komplementarne […]
Rate this item
(0 votes)

Mala i srednja preduzeća (MSP) imaju glavnu ulogu i značaj u ekonomiji svake zemlje, te su ključni izvor njenog rasta. U današnjem ekonomskom sistemu MSP se definišu kao snaga koja može imati najveći uticaj na dalje unapređenje ekonomske strukture. Istovremeno, nijedna ekonomija nije dugoročno održiva bez inovacija, tako da inovativne politike treba da budu komplementarne politikama orijentisanim na MSP.

Iako je konkurentnosti privrede jedan od ključnih faktora inovativnosti, u Bosni i Hercegovini mali procenat kompanija odlučuje se na neke inovativne aktivnosti. Kao najvažniju barijeru u provođenju inovativnih aktivnosti istaknuti su nedostatak sredstava unutar preduzeća ili grupe preduzeća, nedostatak internih finansija za inovacije, nedostatak sredstava iz izvora za inovacije izvan preduzeća.

Švedska je prepoznala gore navedene probleme u Bosni i Hercegovini i nastavlja podršku inovativnim privrednim subjektima u okviru projekta Challenge to Change 3.0.

Ukupni budžet trogodišnjeg projekta Challenge to Change 3.0 je 3 miliona EUR, a Challenge fond je dostupan registrovanim privrednim subjektima iz  Bosne I Hercegovine i Švedske, koji imaju inovativne ideje, koje mogu dovesti do povećanja broja zaposlenih, povećanja konkurentnosti i održivog društveno-ekonomskog razvoja u našoj zemlji. U okviru projekta predviđena su četiri poziva za dostavljanje aplikacija. Privredni subjekti koji ispune  uspostavljene kriterije mogu dobiti grant sredstva u iznosu maksimalno 30.000 EUR.

Izvor: c2c.ba

Read More
Obavještavamo sve poreske obveznike da je Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine usvojila Zakon o izmjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost, kojim se u članu 57. stav (1) Zakona o porezu na dodatu vrijednost prag oporezivanja povećava sa 50.000,00 KM na 100.000,00 KM. U “Službenom glasniku BiH”, broj: 80/23 od 24.11.2023. godine objavljena je navedena […]
Rate this item
(0 votes)

Obavještavamo sve poreske obveznike da je Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine usvojila Zakon o izmjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost, kojim se u članu 57. stav (1) Zakona o porezu na dodatu vrijednost prag oporezivanja povećava sa 50.000,00 KM na 100.000,00 KM.

U “Službenom glasniku BiH”, broj: 80/23 od 24.11.2023. godine objavljena je navedena izmjena zakona i ista stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku, odnosno 02.12.2023. godine.

S tim u vezi, kada je u pitanju registracija obveznika napominjemo da se postupak registracije i upisa u Jedinstveni registar obveznika indireknih poreza provodi po propisima koji važe u trenutku podnošenja zahtjeva za registraciju, odnosno u trenutku pokretanja postupka registracije po službenoj dužnosti.

Stoga obavještavamo sva pravna i fizička lica koja su ostvarila oporeziv promet u iznosu većem od 50.000,00 KM i podnijela zahtjev za upis i registrovanje u Jedinstveni registar obveznika indirektnih poreza prije stupanja na snagu Zakona o izmjenama Zakona o PDV, postupak po zahtjevu će se rješavati po propisima koji su važili u trenutku pokretanja istog.

Nadalje, a imajući u vidu da je usvajanje navedene izmjene zakona izazvalo veliko interesovanje poslovne zajednice u smislu uticaja iste na postupak prestanka registracije obveznika PDV-a, ukazujemo na to da UIO neće po službenoj dužnosti pokretati postupak prestanka registracije za obveznike koji su u prethodnoj kalendarskoj godini ostvarili promet ispod praga oporezivanja, ali će u narednom periodu prioritet u rješavanju po zahtjevima obveznika za prestanak registracije biti dat onim zahtjevima koji su podnešeni iz razloga što su obveznici u prethodnoj kalendarskoj godini ostvarili promet ispod praga oporezivanja (za obveznike koji budu u kalendarskoj 2023. godini ostvarili promet ispod 100.000 KM).

Napominjemo da se navedeno ne odnosi na obveznike kojim je odobrena dobrovoljna registracija po osnovu PDV-a i koja shodno članu 44. stav (7) Zakona traje najmanje 60 (šezdeset) mjeseci, nakon čega navedeni obveznici mogu podnijeti zahtjev za restanak registracije po osnovu PDV-a.

Izvor: Uprava za indirektno oporezivanje BiH

Read More
S obzirom na to da nam se više poslodavaca obratilo upitima o rokovima u kojima je poslodavac dužan da uplati doprinose kako bi njihovi radnici neometano mogli da uživaju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, nakon konsultacija sa predstavnicima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske sačinili smo ovo kratko obavještenje kako bi se otklonile bilo kakve dileme […]
Rate this item
(0 votes)

S obzirom na to da nam se više poslodavaca obratilo upitima o rokovima u kojima je poslodavac dužan da uplati doprinose kako bi njihovi radnici neometano mogli da uživaju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, nakon konsultacija sa predstavnicima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske sačinili smo ovo kratko obavještenje kako bi se otklonile bilo kakve dileme o ovom pitanju.

Osnovno pravilo je da se plate isplaćuju najkasnije do kraja mjeseca za prethodni mjesec, u skladu sa Zakonom o radu. Republika Srpska primjenjuje bruto obračun plate, i pod isplatom plate podrazumijevamo da se uz neto primanje radnika plaćaju i porez i doprinosi. Dakle, prilikom svake isplate neto plate radniku, poslodavac je dužan da uplati i pripadajuće doprinose i porez na dohodak, u sladu sa Zakonom o doprinosima. Fond zdravstvenog osiguranja RS, u smislu prava radnika na zdravstveno osiguranje, čak toleriše kada se doprinosi isplate odvojeno od neto primanja, ali u toku istog kalendarskog mjeseca (npr. neto plata se plati 10. juna, a doprinosi 20. juna).

Izuzetak od prethodnog pravila predviđen je Zakonom o doprinosima (član 24.) ukoliko kompanija nije u mogućnosti da u roku od 30 dana od isteka mjeseca radnicima isplati platu za taj mjesec (samim tim ni da plati porez i doprinose). U tom slučaju, radnici će imati pravo na zdravstveno osiguranje u roku 60 dana (30+30) od isteka mjeseca za koji plata nije isplaćena, na osnovu uredno plaćenih doprinosa iz mjeseca koji je prethodio mjesecu za koji nije isplaćena plata. Praktično, ako platu za jun mjesec niste isplatili u julu niti u avgustu, radnici tokom jula i avgusta i dalje mogu da imaju zdravstveno osiguranje, na osnovu uredno izmirenih doprinosa za maj. Ovdje je važno napomenuti da se rok od 60 dana ne primjenjuje automatski, i potrebno je da se poslodavac po proteku punih 30 dana od mjeseca za koji nije isplatio platu obrati Fondu zdravstvenog osiguranja, kako bi Fond ovaj rok produžio za još 30 dana. Dakle, ako nije isplaćena plata za jun, poslodavac treba da se istekom jula obrati Fondu da omogući radnicima tog poslodavca da imaju zdravstveno osiguranje. U septembru radnici gube to pravo ukoliko nije bilo uplate doprinosa za jun.

Ono što se ne treba dešavati je da poslodavac radniku uplati neto primanje, a ne plati doprinose bar u istom kalendarskom mjesecu. U tom slučaju, radnici neće uživati pravo na zdravstveno osiguranje kao u prethodnom slučaju (60 dana), već je rok 30 dana od proteka mjeseca za koji nisu plaćeni doprinosi. Dakle, ako se za jun plati samo neto plata, a ne uplate doprinosi, radnici imaju zdravstveno osiguranje u julu, ali ne i u avgustu. Fond zdravstvenog osiguranja ima uvid u podatke o uplatama posredstvom Poreske uprave RS (obrazac 1002), i ne toleriše kršenje Zakona o doprinosima.

Potrebno je imati u vidu da Fond zdravstvenog osiguranja putem izvoda utvrđuje da li je izvršena uplata i ne prihvata uplatnice kao dokaz uplate doprinosa, jer je sistem automatizovan. Zato preporučujemo da se uplata doprinosa izvrši nekoliko dana prije kraja mjeseca kako bi se izbjegle neugodnosti zbog eventualnog kašnjenja uplate iz razloga na strani banke.

 

Izvor: Unija poslodavaca Republike Srpske

Read More
U „Službenom glasniku Republike Srpske“, broj 23/23 objavljen je Pravilnik o izmjeni Pravilnika o obliku i sadržaju poreskih prijava i poreske kartice. Pravilnikom je, između ostalog, izmijenjena Mjesečna prijava poreza po odbitku – Obrazac 1002. Takođe, u „Službenom glasniku Republike Srpske“, broj 40/23 od 27. aprila 2023. godine, objavljena je Ispravka citiranog Pravilnika o izmjeni […]
Rate this item
(0 votes)

U „Službenom glasniku Republike Srpske“, broj 23/23 objavljen je Pravilnik o izmjeni Pravilnika o obliku i sadržaju poreskih prijava i poreske kartice. Pravilnikom je, između ostalog, izmijenjena Mjesečna prijava poreza po odbitku – Obrazac 1002.

Takođe, u „Službenom glasniku Republike Srpske“, broj 40/23 od 27. aprila 2023. godine, objavljena je Ispravka citiranog Pravilnika o izmjeni Pravilnika o obliku i sadržaju poreskih prijava i poreske kartice, kojom je izvršeno otklanjanje tehničkih grešaka u Mjesečnoj prijavi poreza po odbitku – Obrazac 1002.

U odnosu na prethodno važeću Mjesečnu prijavu poreza po odbitku , u Mjesečnoj prijavi poreza po odbitku – Obrazac 1002, koja je objavljena kao Prilog broja 1. naprijed navedenog pravilnika, u Dodatnom listu DL5 (Bruto primanja tokom bolovanja i razlika u odnosu na punu osnovicu), kolona 6 sada glasi: „Bruto primanja tokom trajanja perioda bolovanja“ a kolona 7: „Razlika do pune bruto plate za dati period bolovanja“.

Nova forma obrasca važi za poreski / isplatni period koji počinje 1. aprila 2023. godine.

 

Izvor: Poreska uprava RS

Read More